Toplotne pumpe
Toplotne pumpe – najbolji, najjeftiniji i najčistiji sistem grejanja
Toplotne pumpe su poslednjih godina zaista u modi, posebno u Evropi, gde neke zemlje nastoje da zabrane rad peći i kotlova na fosilna goriva. Ovo se radi u korist zelenih opcija, u koje spadaju i toplotne pumpe koje štede energiju i ne zagađuju okolinu.
Iako kod nas još uvek nema takvih restrikcija, ali će nekada u budućnosti verovatno zaživeti, toplotne pumpe beleže ekspanziju i u Srbiji. Zašto? Iz vrlo jasnih, očiglednih i isplativih razloga.
Toplotne pumpe su uređaji koji mogu da obezbede grejanje, hlađenje i toplu vodu za stambenu, komercijalnu i industrijsku upotrebu. Uprkos nazivu, i vezivanju samo za pojam grejanja, toplotne pumpe mogu da obezbede i grejanje i hlađenje. Dobro rade u skoro svim vrstama klime, nema prljavih poslova oko njih koje prate standardne grejne sisteme – nema šljake, čišćenje pepela, loženja ili cepanja drva. Povrh svega, iako su u početku zaista malo skuplja investicija, one se po svim proračunima isplate.
Kako rade toplotne pumpe
Toplotne pumpe uzimaju energiju iz vazduha, zemlje i vode i pretvaraju je u toplotu ili hladan vazduh. Ovo funkcioniše zbog onoga što je poznato kao ciklus hlađenja.
U ciklusu hlađenja, toplota iz izvora energije – kao što je vazduh ili voda – se prenosi preko rashladnog sredstva do kuće. Ovo rashladno sredstvo cirkuliše kroz kalem kondenzatora i isparava u gas, koji se zauzvrat komprimuje da bi se dodatno podigla temperatura, uz podršku male količine električne energije. Ovo će zagrejati ciklus vode u toplotnoj pumpi. Ovaj ciklus vode će teći kroz vodovodne cevi u kući, da bi se zagrejao u npr radijatorima ili sistemu podnog grejanja.
Koje sve toplotne pumpe postoje
Toplotne pumpe vazduh voda
Toplotne pumpe vazduh voda uzimaju vazduh spolja, izvlače i pojačavaju toplotu sadržanu u vazduhu, a zatim je koriste za cirkulaciju tople vode u vašem sistemu grejanja vode kroz cevi i radijatore. Najlakše su za montiranje, najjeftinije i najjednostavnije.
POGLEDAJ PONUDU TOPLOTNIH PUMPI
Toplotne pumpe zemlja voda
Toplotna pumpa zemlja voda – poznata i kao geotermalna toplotna pumpa – prenosi toplotu između vazduha u vašem domu i zemlje spolja. Problem sa ovim toplotnim pumpama je način instalacije, što podrazumeva kopanje „rovova“ i zatrpavanje gomile cevi na priličnoj dubini ispod zemlje. Ipak, sve to sabrano sa njenom cenom, bude prilično skupo.
Toplotne pumpe voda voda
Treća vrsta su toplotne pumpe voda voda, koje funkcionišu po principu izvlačenje toplote iz obližnje vodene površine, potapanjem cevi na neku dubinu u tu vodu. To znači da ako ste neko koji ima bunar, izvor vode ili čak manje jezero pored kuće i u svom vlasništvu, možete razmišljati o ovoj pumpi.
Koje su najbolje toplotne pumpe
Postoji nekoliko pitanja koja treba postaviti pre nego što odaberete toplotnu pumpu ili se zapitate koja je najbolja za vas. Izbor nikada nije isti za sve jer umnogome zavisi od faktora koji obuhvataju površinu objekta, izolaciju, da li imate već neki sistem grejanja, da li su to radijatori ili podno, pa čak i temperaturne oscilacije u mestu gde živite.
POGLEDAJ PONUDU LG TOPLOTNIH PUMPI
Toplotne pumpe cena
Cena toplotne pumpe zavisi od brojnih faktora, uključujući vrstu uređaja, njegove karakteristike i radove potrebne za instalaciju. Toplotne pumpe tipa vazduh-voda su obično povoljnije jer zahtevaju manje komplikovane instalacije, dok su geotermalne pumpe skuplje zbog dodatnih troškova za bušenje i postavljanje kolektora.
Snaga pumpe takođe igra veliku ulogu u ceni – veće kuće ili objekti sa slabijom izolacijom zahtevaju jače, i samim tim skuplje, uređaje. Dakle, pri izboru toplotne pumpe nije dovoljno gledati samo cenu, već i prilagođenost vašem prostoru i potrebama, kako bi sistem bio efikasan i dugotrajan.
POGLEDAJ PONUDU MIDEA TOPLOTNIH PUMPI
Da li se isplati kupovina toplotne pumpe?
Investicija u toplotnu pumpu može izgledati skupa na prvi pogled, ali dugoročno donosi značajne uštede na računima za grejanje. Toplotne pumpe koriste energiju iz okoline, poput vazduha, zemlje ili vode, da bi zagrejale vaš dom, a pri tom troše vrlo malo struje. Efikasnost ovih uređaja je visoka – za svaki uloženi kilovat struje mogu proizvesti 4 do 5 kilovata toplote. To znači da ćete na kraju potrošiti manje novca za grejanje nego kada biste koristili tradicionalne izvore energije. Uz to, toplotne pumpe su pouzdane, dugotrajne i zahtevaju minimalno održavanje, što dodatno doprinosi njihovoj isplativosti.